afiat
29 بهمن 1401 - 01:28

یزد دائره المعارف میراث فرهنگی ملموس و ناملموس

یزد- قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، یزد را دائره المعارفی از میراث‌فرهنگی ملموس و ناملموس معرفی کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی دارابی جمعه شب در مراسم آغاز به کار نخستین جشنواره ملی تولیدات چند رسانه ای میراث فرهنگی در یزد اظهار داشت: جامعه‌ای می‌تواند میراث ‌تمدنی خود را به دنیا نشان دهد که هنرمندان آن کشور آنها را به تصویر بکشند و روایتگری کنند.

وی بیان کرد: اگر به تاریخ ۷ هزار ساله خود می‌بالیم، مرهون تلاش‌های این مردان و زنان بزرگ در عرصه میراث‌فرهنگی است.

دارابی تصریح کرد: اگر روایتگری و خوانشی صورت می گیرد مدیون تلاش رسانه‌هاست؛ کار رسانه حرکت بر روی میدان مین و بسیار گرانقدر و اثرگذار است.

وی ادامه داد: شهر جهانی یزد تنها متعلق به کشورمان نیست بلکه متعلق به جامعه جهانی است؛ جامعه بشریت به شهر یزد افتخار می‌کند و دارالعباده و دارالعلم شهر قنوت و قنات است.

دارابی عنوان کرد: زمانی‌که چهار اثر ناملموس ایران از جمله شب یلدا در اجلاس اخیر یونسکو که در شهر رباط برگزار شد، ثبت جهانی شد جزو کشورهایی بودیم که بیشترین ثبت را داشتیم و به مقام ششم دنیا رسیدیم.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره تولیدات رسانه ای میراث فرهنگی افزود: برگزاری این جشنواره برای آن است که اصحاب میراث فرهنگی و هنرمندان و رسانه بتوانند با هم افزایی همدیگر سواد میراثی جامعه را افزایش دهند.

قائم مقام وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد: چین و ایران جزو نخستین تمدن هایی بودند که در کره زمین ایجاد شد و در این زمینه هویت واحد داریم، هویت ایرانی و اسلامی دو قطبی نیست این پیوستی است که در طول تاریخ ادامه پیدا کرده است و ما باید میراث گذشتگان را حفظ کنیم و آنقدر از میراث‌فرهنگی سخن بگوییم تا تبدیل به فرهنگ در جامعه شود.

دارایی اضافه کرد: ظرفیت های میراث فرهنگی را باید به اصحاب هنر معرفی کنیم تا سینما به کمک بیاید.

دارابی تصریح کرد: یزد دائره المعارفی از میراث‌فرهنگی ملموس و ناملموس است و همه مولفه‌ها را برای برگزاری نخستین جشنواره تولیدات رسانه‌ای دارد.

وی با بیان اینکه از استاندار یزد که فردی جهادی، مومن و انقلابی است برای همکاری در برگزاری جشنواره تشکر می‌کنم، گفت: راه اندازی خط هوایی یزد اتفاق مهمی برای گردشکری است که موجب توسعه حمل و نقل به عنوان یکی از مهم‌ترین مولفه‌های توسعه گردشگری می‌شود.

گفتنی است؛ ۲ هزار و ۹۲۵ اثر به بخش های مختلف جشنواره ملی چند رسانه ای در یزد رسید که از این تعداد ۵۵۰ اثر به مرحله داوری راه یافتند.

جشنواره یاد شده در بخش های رادیویی، سینمایی، تلویزیونی، سینما و فضای مجازی برگزار می‌شود و سه روز ادامه دارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1042541